Gimnastyka buzi i języka

14 listopada 2024

Kiedy studiowałam logopedię parę lat temu, dziwiłam się, że dziecko może mieć problem ze zrobieniem ćwiczenia typu: „zrób dziubek z ust, dając całusa mamie”, „podnieś język do góry albo na bok”. Dziś zrozumiałam, że logopeda niczemu się nie dziwi, ale próbuje pomóc podczas zabawy. Szuka przyczyny, dlaczego tak się dzieje … Bez przymusu, mówiąc: ZRÓB, POKAŻ, ZOBACZ … Wszystko dzieje się w delikatności, cierpliwości i pokorze. Nie zawsze widzimy efekty od razu. Czasem godzimy się na porażkę. Dlaczego kocham pracę logopedy? Bo doświadczam, że mowa jest ogromnym darem od Pana Boga. Darem, który może być zraniony w dzieciństwie przez krytykę ludzką, nie zawsze świadomą. Nie mówmy więc dzieciom, że coś z ich mową jest nie tak. Kochajmy dzieci bezwarunkowo i róbmy co w naszej mocy, resztę oddając Panu Bogu.

Kilka lat pracy, tylko trzy :), uświadomiło mi, że proste ćwiczenia artykulacyjne, które każdy może wykonać z dzieckiem w domu są bardzo ważne. Podam kilka przykładów, istotnych dla mnie:

SŁODKI BUZIAK

 

Zrób dziubek z warg. Wysuń je do przodu, tak jak przy pocałunku. Cmoknij „cmok”, „cmok”, wysyłając buziaka Mamie i Tacie.

MAGICZNE MIEJSCE

Jedno z ulubionych ćwiczeń dzieci to „MAGICZNE MIEJSCE” w buzi. Smarujemy czekoladą dziąsła za zębami górnymi. Zlizujemy czekoladę przy lekko rozchylonych ustach (tak jak na zdjęciu).

PARASOL

BARDZO WAŻNE ĆWICZENIE! Przyklejamy do podniebienia górnego cały język, tworząc parasolkę.

MISECZKA DLA KOTKA

 

Usta są otwarte, język znajduje się na dole jamy ustnej, dziecko stara się utworzyć na środku języka dołek (miseczkę). Można wspomóc się dotykając delikatnie czubkiem palca środek języka, języka w tym samym czasie próbuje się unieść.

PALUSZKOWE ĆWICZENIA


 

Dziecko ma za zadanie zjeść paluszka samymi wargami, nie wspomagając się rękoma. Drugim ćwiczeniem może być zrobienie miseczki dla kawałka odgryzionego paluszka (może być tu chrupek). Trzecie ćwiczenie: utrzymujemy paluszek wargami, pod nosem (podobne ćwiczenie jest z użyciem słomki).

KARETKA

Udajemy dźwięk karetki, wydając dźwięki: e – o, e – o, e – o …

RYBKA

Zęby i wargi chowają się do środka, tak jakby nie było zębów w środku. Udajemy, że jesteśmy rybką w wodzie.

LOGOPEDYCZNA MATEMATYKA

Liczymy górne ząbki, aż do ostatniego.

 

W KUCHNI DOMOWEJ:

Logopeda: s. Marlena Małecka