Poświęcenie Kapliczki Maryjnej

28 września 2017

 Pod płaszczem Maryi

31 V w Święto Nawiedzenia NMP o. Daniel Kowalewski OFM Cap w otoczeniu dzieci, pracowników przedszkola i gości specjalnych w osobach s. Radnej Generalnej Lilli Gajdy i s. Przełożonej Marii Kszczot, dokonał poświęcenia Kapliczki Maryjnej na placu przedszkolnym. Pojawiła się ona na początku maja i już od pierwszych dni cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, które podczas zabaw chętnie podbiegały, by choć mały uśmiech przesłać Maryi lub zaśpiewać Jej piosenkę. Dając wyraz swojej radości przedszkolaki gromkim głosem śpiewały Matce Bożej znane piosenki, nawet Litania Loretańska nie stanowiła dla nich problemu.

Dzień Mamy i Taty

Nawet najlepsze przedszkole nie zastąpi kochających i zatroskanych rodziców. Okazją do podziękowania mamie i tacie za ich dobroć były przedstawienia przygotowane przez każdą z grup. Na scenie pojawiły się wesołe 3-latki; krasnali gromada, w których 4-latki rozpoznać można było; bajkowe postacie to specjalność 5-latków. Najstarsza grupa kunszt swych umiejętności w widowisku baletowym pokazała, zapraszając wszystkich na kolorową łąkę. Nie zabrakło również miłych upominków zrobionych przez dzieci w mozole i trudzie. Wzruszenie mam, duma tatusiów widok bezcenny i jakże miły. Z pewnością wystarczył milusińskim za nagrodę.

Dzień Wielkiej Radości

            Czy to mały, czy to duży dumny jest nie lada, bo Jan Paweł II błogosławionym ogłoszony. Z okna Domu Ojca się uśmiecha, na kremówki zaprasza. Nie sposób przejść koło takiego faktu i zaproszenia obojętnie. Każdy powód do radości i świętowania jest dobry, a cóż dopiero taki. Lecz nim do stołu zasiedliśmy po wspomnienia sięgnęliśmy. Powędrowaliśmy dziejowym szlakiem Karolka-Lolka, który Janem Pawłem został. Przy Barce, której zabraknąć nie mogło, łezkę panie uroniły, a dzieci radosne wiwat wykrzyknęły. Nie ważne czy wierszyki długie, czy krótkie były, ważne, że nowego Błogosławionego chwaliły. Kiedy repertuar wyśpiewany i wyrecytowany zakończony został wspólną modlitwę do Boga dzieci
i dorośli zanieśli. Za Jana Pawła II i Jego beatyfikację dziękowali i śmiało od Ojca rychłej kanonizacji się domagali. Na koniec wszyscy przy świątecznych stolikach się spotkali, pyszne ciasteczka zajadli i choć kremówkami one nie były to i tak buźki ucieszyły.

Mali Patrioci

            W czasach kiedy słowo Ojczyzna traci coraz bardziej na wartości naglące staje się wychowanie najmłodszych obywateli w poczuciu jedności z historią i tradycją. Czuwając nad tym staramy się w naszym przedszkolu wykorzystywać każdą okazję ku temu, by przybliżać dzieciom, to co jest najważniejsze w byciu Polakiem. W tegorocznym planie pracy została podjęta tematyka związana z Wielkimi Polakami, ludźmi dzięki którym, nasza Ojczyzna może być wolna i znana w świecie. Nie brak też uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia historyczne. Niejako w przededniu Święta Flagi Narodowej połączone siły 4 grup przedszkolaków wierszem i piosenką starały się uczcić symbole narodowe. Dzieci nawzajem przybliżały sobie wymowę Symboli i Barw Narodowych. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli kombatanci AK i przedstawiciele SKOK-u. Dzięki tym pierwszym przedszkolaki mogły usłyszeć o radości, jaka płynie z faktu życia w wolnej Ojczyzny i trudu, jaki został poniesiony w jej obronie. Skok ofiarował każdemu dziecku flagę do umieszczenia w oknie, by w ten sposób okazać solidarność z całym Narodem 2 V.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *